Jak funguje ketóza a co se během ní s vaším tělem děje?

Ketóza

Kdo se rozhodne hubnout, ten může zvolit celou řadu dietních programů a postupů. Hitem posledních několika let je rozhodně ketonová dieta. Jejím cílem je navodit stav, kterému se říká ketóza. Společně se podíváme na to, co se během ní s tělem děje a jaké výhody vám to přináší. Začít ale musíme tím, jak ji navodit. Postup je v tomto případě velmi jednoduchý. Základem je změna jídelníčku. Potřeba je co nejvíce minimalizovat příjem sacharidů a zároveň zvýšit příjem bílkovin. Pokud toto uděláte, tak v rozmezí 1 – 3 dní by měla ketóza ve vašem těle nastat.

​Co se děje, když ketóza v těle probíhá?

Za normálních okolností dochází k tomu, že tělo využívá energii ze sacharidů, které přijímáme. Když ale jejich příjem omezíme, tak začne docházet k tomu, že organismus bude hledat nové zdroje energie. Ketóza je v podstatě stav, kdy k tomu dojde a tělo je najde. A kde? Jsou to naše uložené tukové zásoby, které jsou pro organismus dobrou zásobárnou energie. Laicky řečeno, tělo z nich energii čerpá. Díky tomu nejsme unaveni a zvládáme vše, co bychom běžně zvládat měli. Zároveň díky jejich využití dochází k tomu, že jsou spalovány a tím ubývají. A tak logicky hubneme. Toto se děje během ketózy každý den.

​Udržení je jednoduché

Každý pochopitelně chce, aby ketóza trvala co možná nejdéle. Dá se to nějak zajistit a dá se to nějak ovlivnit? Ano, možné to je. Dokonce je to při ketonové dietě žádoucí, tedy nutný stav. Cestou k udržení ketózy je optimalizace a úprava jídelníčku. S tím, s čím jsme začali, bychom měli pokračovat. Tím chceme říci, že základem by měla být minimalizace příjmu sacharidů a zároveň by mělo dojít k tomu, že se navýší příjem bílkovin. To proto, že jsou ochráněny naše svaly, aby nebyla energie odčerpávána z nich, ale byly využívány jenom naše tuky. To je cesta, která funguje. Dokud bude jídelníček udržován, tak bude ketóza fungovat.

Číst další články

Reklama