Low carb aneb nízkosacharidová dieta s velkým renomé

Ketonová pyramida - Shutterstock

Zdravý životní styl je skutečně oblíbeným hitem, v posledních letech se toto téma skloňuje stále více nejen v mediálním prostoru. V čem vlastně spočívá dieta zvaná low carb? Zjednodušeně řečeno, ten, kdo se k ní odhodlá, omezí postupně sacharidy a nahradí je bílkovinami nebo zdravými tuky. Princip je poměrně snadný, pokud tělu nedodáte zdroje energie v podobě glukózy nebo cukru, podívá se do vlastních tukových zásob a začne je, byť velmi pozvolna, spotřebovávat.

Vydržet, to je cílem low carb

Žádný dietní plán nezabírá přes noc, pokud stále nemůžete shodit přebytečná kila, jistě vám každý v okolí radí jediné – trpělivost růže přináší! Low carb se také začne projevovat až po určitém čase, než si tělo opravdu přivykne na nový režim. Nízkosacharidová dieta také počítá s čerstvými potravinami, na konzervy byste se už dívat neměli. Tělo totiž musí dodanou energii dobře využít a spotřebovat, těžké trávení znamená problémy. Nízkosacharidový výživový styl se naplánuje jednoduše. Jídelníček průměrného Středoevropana obsahuje zhruba 50 až 60 procent sacharidů, při tomto stylu pak ale podíl sacharidů výrazně omezíte, a to na méně než třetinu denního přídělu. Ideálně pak ještě méně…

Low carb dieta v kombinaci se sportem

Přestanete mít nutkání dát si něco sladkého, ale také budete mít více energie, kterou by bylo vhodné využít pro zlepšení fyzické kondice. Jestli to bude ostřejší procházka nebo rotoped, necháme už na vás. Začít cvičit bude v každém případě snadnější, low carb dieta neznamená vlčí hlad, ale naopak větší duševní pohodu. Méně akné, stabilnější krevní tlak a také lepší zažívání, to jsou další výhody, které můžeme zmínit v souvislosti s nízkosacharidovou dietou. Nemusíte si úzkostlivě počítat každou kalorii, jako kvalitní tuk lze doporučit třeba olivový olej. I to jsou další výhody systému low carb, na talíři se počítá i s bílkovinami, takže nebudete ochuzeni o oblíbené mléčné výrobky, mořské ryby nebo například vejce.

Číst další články

Reklama